Seznamte se
Veš dětská = Pediculus capitis je jednou ze tří forem vší, u kterých je hostitelem člověk. I když její název obsahuje slovíčko dětská, tak to neznamená, že dospělý člověk si tento hmyz nemůže ve svých vlasech najít také.
I když jsou vši velmi malé, můžeme je vidět ve vlasech i pouhým okem. Ve své podstatě nejsou nijak nebezpečné, nezpůsobují žádné nakažlivé choroby. Přesto je osobní setkání s nimi velice nepříjemné až odporné.
Vši patří mezi parazity, nejvíce je nalezneme tam, kde je jim nejtepleji, tj. za ušima nebo na u zátylku. Dospělá veš je velká asi 2 – 4 mm, je většinou světle hnědé barvy. Živí se lidskou krví, saje ji přibližně 3x denně, malé množství, ale mohou přežít i dva dny bez ní.
Samička vši naklade za svůj nepříliš dlouhý život, který čítá maximálně 5 týdnů, až 150 vajíček, kterým říkáme hnidy. Ty jsou nalepeny na vlasy speciálním tmelem. Nejdou odstranit například fouknutím, musíme použít třeba hřebínek apod. Je důležité upozornit, že pokud najdeme hnidy ve vlasech už asi 1cm a více od pokožky, jedná se již o vylíhnuté parazity.
Z hnid se po dozrání vylíhnou nedospělí jedinci, tzv. nymfy (asi po 10ti dnech). Jsou malé, přehlédnutelné. Za dalších několik dní pak dozrají v dospělé jedince, kteří žijí asi jeden měsíc.
Kde se vši nejčastěji vyskytují
Výskyt vší patří do skupiny infekčních chorob, protože se velmi jednoduše přenášejí mezi jednotlivými osobami. Stačí těsnější kontakt vlasů, což je v dětských kolektivech naprosto běžná věc.
Veš dětská se častěji vyskytuje u dívek, což je právě dáno tím, že se děvčata k sobě více přibližují, dotýkají se vlasy více než chlapci. Navíc dívky mívají často dlouhé vlasy, což podporuje výskyt tohoto parazita ještě více než tam, kde je chlapec ostříhán na „vojáka“.
Vši se tedy vyskytují nejčastěji v dětských kolektivech, maximum výskytu je pak v rozmezí 3 – 12 let věku dětí.
Nesmíme ale vynechat ani další možnosti přenosu, kam můžeme zařadit například zachycení vší v oblečení, ložním prádle a vůbec textilu, vycpaná zvířata apod. Na přestup k dalšímu hostiteli má ale veš maximálně den, dva, pak uhyne z nedostatku tekutin.
Jak poznám, že má dítě vši
Jestli má naše dítě vši, poznáme naprosto jednoduše – stačí si všimnout výrazného škrábání ve vlasech, svědění kůže. Při pozornější prohlídce uvidíme rozškrábaná místa na lebce hlavy, hnidy, které jsou přichycené na koncích vlasů u pokožky a v neposlední řad i lezoucí hmyz.
Co se týká škrábání, pak se jedná o věc velmi individuální, záleží i na citlivosti daného jedince, kdy začne něco pociťovat. Někdy se může jednat i o dlouhé dny. Naopak si pak děti mohou třeba stěžovat na lechtání ve vlasech.
Pokud se dítě bude škrábat příliš hodně, může dojít až k bakteriální infekci. Pak je nutné zahájit léčbu dle ordinace lékaře. Někdy může dojít až ke zduření mízních uzlin na krku.
Co dělat při nálezu vší
V první řadě je nutné tuto informaci okamžitě nahlásit do školního či předškolního zařízení – to má za povinnost informovat potom co nejdříve rodiče ostatních dětí. Což může být ovšem někdy z hlediska rodičů problém, protože neustále panuje určitý strach z trapnosti a odsouzení, pokud se ostatní dozví, že „máme vši“. Je to tedy také problém společenský.
Nutné je ale upozornit, že „mít vši“ neznamená, že patříme do nějaké sociální vrstvy, nebo máme problém s hygienou apod. Vši se vyskytují ve všech sociálních vrstvách a míra hygienických návyků s nimi absolutně nesouvisí. I když si budeme mýt vlasy třeba denně, přesto se tito parazité mohou u nás objevit.
Dítě by nemělo navštěvovat školní nebo předškolní zařízení do té doby, než se těchto potvůrek zcela zbaví, a to i včetně hnid. Nutností samozřejmě je, že se stejně budou chovat i ostatní rodiče, což je ale někdy problém, jak je psáno výše. Pokud by jen jediné dítě mělo vši a například školu navštěvovalo, pak se může z problému vší stát začarovaný kruh, který se bude neustále opakovat.
Dále je nutné zkontrolovat, zda se vši či hnidy nevyskytují i u dalších členů domácnosti, i lidí či dětí, se kterými dítě přišlo do styku během posledních dvou dnů.
V neposlední řadě je také čas promluvit si s dítětem a vysvětlit mu, o jaký problém se jedná. Upozornit jej na to, že veš může chytit skutečně každý a že se nejedná o žádnou potupnou událost apod. Rozhodně je na místě komunikace a ne odsuzování typu: „jak se teď na nás budou dívat“ apod.
Jestliže se vyskytnou komplikace, například alergické reakce, zánět ze škrábání atd., pak je na místě navštívit lékaře
Léčba vší
Nejlépe ihned zakoupíme speciální přípravky na odstranění vší. Mnoho z nich je volně prodejných, k dostání jsou jak v lékárnách (kde vám bude navíc poskytnuta odborná pomoc při výběru), tak i v síti drogerií apod. Přípravky je ale nutné použít opakovaně, vždy alespoň jednou po uplynutí cca 10 dnů, aby došlo i ke skutečné likvidaci hnid.
Dále zakoupíme speciální hřebínek, lidově se také nazývá všiváček. Ten slouží k vyčesávání vší.
Z přípravků, které lze běžně sehnat k likvidaci vší, můžeme jmenovat například Diffusil H – desinsekční účinek s obsahem chemických látek, Jacutin gel, Parasidose – šampon, repelent spray a vlasová voda proti vším a jejich vajíčkům, která obsahuje přírodní oleje, bez insekticidů a konzervačních látek, Paranit sprej a šampon –čistě na přírodní bázi, obsahuje oleje, které vši udusí, nepůsobí chemicky, vhodný i pro těhotné a kojící ženy, Quit Nits spray – přírodní prostředek, obsahuje esenciální oleje, je vhodný jako prevence, pokud se dítě pohybuje v kolektivu, kde se nákaza vyskytla, nebo jako přípravek zamezující návratu vší po jejich výskytu.
Nezapomeneme ani důkladně vyprat veškeré textilie, včetně polštářů, peřin apod., se kterými dětmi přišly do styku. Možností například u zmiňovaných ložních textilií je nechat je přibližně dva dny někde mimo kontakt, nejlépe ve teple – vši hynou pokud nemají přísun tekutin a v teple jde tento proces rychleji.
Účinnou možností je ostříhat také vlasy, ale v tom případě by muselo dojít ke zkrácení asi na 1cm, což hlavně u holčiček bude velice obtížné…
Pozor v případě, pokud jste těhotná či kojící, některé přípravky na hubení vší jsou silně agresivní a nehodí se pro použití v těchto případech. Stejně tak zkontrolujte, zda jsou přípravky vhodné pro určitý věk dětí!
Prevence vší
Stoprocentní prevence neexistuje.
Je na místě dětem vysvětlovat možnosti napadení, i když zatím žádné vši nemají. Upozorňovat je, aby se snažili zabránit bližšímu kontaktu s vlasovou pokožkou jiných dětí, aby si nepůjčovaly od jiných třeba kloboučky, šátky, čepičky atd.
Ve školce či škole by děti neměly dávat své oblečení na hromadu s oblečením jiných dětí, ale používat své vlastní, individuální háčky, skříňky apod.
Od rodičů se pak očekává pravidelná kontrola vlasové pokožky hlavy dítěte, pokud navštěvuje kolektivní zařízení, kontroly například autosedaček, pokud je použilo i jiné dítě apod.
Pokud se v kolektivu vši vyskytly a vaše dítě je ještě nemá, pak používat preventivní repelenty.
Je samozřejmé, že děti naše upozornění zřejmě, s největší pravděpodobností, respektovat nebudou. Je to ale jedna s možností prevence, proto se o ní zde zmiňuji. Na místě je pouze naše odpovědnost a tedy i pravidelná kontrola.
Každopádně zapomeňte na drsné metody našich dědečků, dítěti můžete způsobit nepříjemné kožní problémy, alergické reakce apod. To se raději obraťte na bylinkářství a vyzkoušejte přípravky z Tea tree oleje či levandule. Někde se dá dočíst i o účinné metodě obarvení vlasů, zároveň ale nezapomeňte, že i tak můžete způsobit alergické reakce a to v případě, že tento způsob vůbec nemusí být účinný.